Чемпіонат світу U20: Канада з нестримним Бедардом бере 20-й титул в історії

У канадських містах Галіфаксі і Монктоні фінішував 47-й чемпіонат світу серед молоді, не старшої 20-ти років. 20-й раз в історії і вдруге за останніх п’ять місяців найсильнішою молодіжною збірною планети стали господарі, команда Канади. В фіналі підопічні Денніса Вільямса в овертаймі перемогли збірну Чехії. Чехи на п’єдестали чемпіонатів світу U20 не підіймалися з далекого 2005-го, а в фіналах не грали 22 роки.

Фінал

Чехія – Канада – 2:3 ОТ (0:1, 0:1, 2:0, 0:1)

Шайби: 0:1 – Ґюнтер (Кларк, Отманн, – більш.), 12:41. 0:2 – Райт (Ґюнтер, Отманн), 24:35. 1:2 – Куліх  (Шале, Шаповалів), 52:30. 2:2 – Кош (Гамара), 53:24. 2:3 – Ґюнтер (Руа, Кларк), 66:22

Чехія: Суханек; Тіхачек – Іржічек, Куліх – Шаповалів – Шале; Свозіл – Шпачек, Штурц – Брабенец – Хмеляр; Гамара – Моравец, Кош – Менсік – Рисави; Чех, Мехура – Марсель – Гаузер; Шапоушек. Тренер – Радім Рулік

Канада: Міліч; дель Мастро – Зельвеґер, Отманн – Райт – Ґюнтер; Аллан – Кларк, Джошуа Руа – Станковен – Бедард, Гіндс – Корчінскі, Дін – Ґочер – Остапчук; Матьє, Шаффер – Банк’є, Фантіллі; Бек. Тренер – Денніс Вільямс

Кидки: 26 (6 + 10 + 9 + 1) – 38 (10 + 12 + 12 + 4)
Штраф: 4 (2 + 2 + 0 + 0) – 6 (2 + 4 + 0 + 0)

5 січня. Галіфакс (Канада). Scotiabank Centre. 10 735 глядачів

Збірна Чехії стала єдиною командою, які на шляху до фіналу вдалося завдати канадцям поразки. У стартовому поєдинку групового турніру підопічні Радіма Руліка переграли господарів 5:2. Успіх цієї чеської команди не виглядає випадковим. Адже всього п’ять місяців тому колектив, вкомплектований більш ніж наполовину тими ж хокеїстами і під керівництвом того ж тренера дійшов на чемпіонаті світу в Едмонтоні до півфіналу. Там чехів зупинили якраз канадці, а в матчі за третє місце була поразка від шведів.

Цього разу шведів Чехія здолала, закинувши дві шайби на заключних секундах основного часу і овертайму. Оборонець Давід Іржічек врятував команду кидком з кола для вкидання, коли вона поступалася 0:1, а Іржі Куліх за 50 секунд до завершення овертайму приніс чехам перемогу.

Рятувалися чехи і в фіналі. Вони поступалися канадцям 0:2, але двома шайбами протягом 54-х секунд у виконанні того ж Куліха і Якуба Коша змогли вирівняти становище. Зрештою, в овертаймі Канада одначе вирвала перемогу. Героєм зустрічі став обраний «Арізона Койотіс» на драфті НХЛ-2021 під дев’ятим номером нападник Ділан Ґюнтер, який відкрив рахунок у цьому матчі і закинув золоту шайбу.

Зауважимо, що в складі нинішньої збірної Канади є сім хокеїстів, які стали дворазовими чемпіонами світу серед молоді: оборонці Ітан дель Мастро і Олен Зельвеґер, нападники Джошуа Руа, Лоґан Станковен, Коннор Бедард, Бреннан Отманн і Зак Остапчук. Остапчук, до слова, один із двох учасників фіналу, який має українське коріння. Інший гравець із нашим походженням – форвард чехів Матияс Шаповалів.

Канада виграла чемпіонат світу U20 20-й раз в історії. Дев’ять разів такі змагання вигравала збірна СССР, по п’ять – Фінляндія і США. Русаки вигравали молодіжний чемпіонат світу чотири рази, Швеція і Чехія – по два.

Матч за третє місце

США – Швеція – 8:7 ОТ (1:0, 4:5, 2:2, 1:0)

Шайби: 1:0 – Кулі (Знуґґеруд), 02:51. 2:0 – Афко (Знуґґеруд, Блейк, – більш.), 21:51. 2:1 – Бюстедт (Леккеремякі, Розен), 23:33. 3:1 – Люціус (Блейк), 25:04. 3:2 – О. Петтерссон (Сандін Пеллікка), 26:35. 3:3 – Карлссон (Ваґнер, Бюстедт), 28:52. 4:3 – Ґотьє (Кулі, Макґроерті, – більш.), 30:42. 5:3 – Люціус (Афко), 33:37. 5:4 – Оскарсон (Карлссон, Янссон, – більш.), 38:52. 5:5 – Уґрен, 39:18. 5:6 – Устлунд (Е. Петтерссон, Стромґрен), 44:00. 6:6 – Г’юз (Макґроерті), 48:17. 7:6 – Ґотьє (Макґроерті, Бріндлі, – більш.), 58:23. 7:7 – Бюстедт (Розен, Янссон), 59:38. 8:7 – Люціус (Гадсон, Севедж), 62:06

США: Авґустін (Мбереко, 40:00); Беренс – Г’юз, Ґотьє – Кулі – Знуґґеруд, Гадсон – Мідтельштадт, Ліпкін – Люціус – Блейк; Пірт – Афко, Дак – Севедж – Макґроерті; Чеслі, Коннорс – Стремел – Бріндлі; Лаба. Тренер – Ренд Пекнольд

Швеція: Лінбом; Енґстрьом – Сьйогольм, Розен – Стьєрнборґ – Леккерімякі; Норен – Сандін Пеллікка, Карлссон – Бюстедт – Ваґнер; Е. Петтерссон – Янссон, Уґрен – Устлунд – Стромґрен; Уделіус, Робертссон – Оскарсон – О. Петтерссон, Люселл. Тренер – Маґнус Гавелід

Кидки: 36 (14 + 11 + 10 + 1) – 36 (8 + 12 + 15 + 1)
Штраф: 6 (4 + 2 + 0 + 0) – 33 (29 + 2 + 2 + 0)

5 січня. Галіфакс (Канада). Scotiabank Centre. 9 031 глядач

Матч за третє місце став окрасою турніру. Блискуча гольова перестрілка завершилася перемогою американців в овертаймі і суттєво підпсувала статистику одному з найнадійніших голкіперів чемпіонату Карлові Лінбому. Хет-триком у цьому матчі, закинувши зокрема переможну шайбу, став нападник Чез Люціус, який виступає в АХЛ за клуб «Манітоба Муз». Американці стали призерами молодіжної першості планети 14-й раз за історію: це їх сьомі бронзові нагороди, п’ять разів вони здобували срібло і двічі – золото.

Попри поразку своїм виступом мають бути задоволені й шведи. Напередодні чемпіонату світу «Тре крунор» не вважалися претендентами на найвищі місця, найбільші скептики навіть пророкували їм невихід з групи. Однак шведи створили сенсацію в чвертьфіналі, перегравши там фінів. У третьому періоді «Тре крунор» поступалися 1:2, але спершу Лео Карлссон за три з половиною хвилини до завершення основного часу зрівняв рахунок, а за 65 секунд до сирени Віктор Стьорнборґ закинув сусідам переможну шайбу в меншості.

У півфіналі проти чехів та матчі за третє місце проти американців шведи навпаки втрачали перемоги на заключних секундах.

Фактор голкіпера Лінбома став одним із ключових у сходженні збірної Швеції. Отримати приз найкращого воротаря турніру Карлові завадили не вісім шайб від команди США, а видатна гра словака Адама Ґаяна. Адам ледь не став творцем головної сенсації турніру в чвертьфіналі. Він відбив від канадців 53 кидки з 57-ми. Якби ще й зупинив неймовірний прохід Коннора Бедарда в овертаймі і додав до своєї статистики 54-й кидок, був би просто генієм.

Зрештою, 17-річний Бедард на цьому чемпіонату світу був просто неперевершеним. Лише у фіналі він залишився в затінку, а в інших матчах виглядав неперевершено. Загалом на чемпіонаті Коннор закинув 9 шайб, віддав 14 передач, став найкращим бомбардиром і найкориснішим гравцем турніру. Бедард (на фото нижче) побив рекорд результативності для 17-річних хокеїстів на молодіжних чемпіонатах світу, який багато років належав Яромірові Яґру. Легендарний чех завершував ЧС-1990 з 18 (5+13) очками.

Нагадаємо, що на серпневому чемпіонаті світу-2022 Бедард теж був однією із найпомітніших постатей. Там він відзначився чотирма голами і чотирма асистами.

MVP Коннор Бедард (Канада)

Найкращий голкіпер – Адам Ґаян (Словаччина)

Найкращий оборонець – Давід Іржічек (Чехія)

Найкращий нападник – Коннор Бедард (Канада)

Символічна збірна чемпіонату (за версією акредитованих ЗМІ): Томаш Суханек (Чехія); Давід Іржічек (Чехія) – Людвіґ Янссон (Швеція); Коннор Бедард (Канада) – Лоґан Кулі (США) – Іржі Куліх (Чехія)