Сезон 2004-2005

30 квітня – 15 травня 2005 року. Чемпіонат світу в топ Дивізіоні (Відень, Іннсбрук – Австрія)

Вперше за останні роки чемпіонат світу залишився без представника Далекого Сходу. З одного боку в турнірі за виживання свою прописку зберігають дві команди, але з іншого – подарунку у вигляді Японії в першому раунді не отримувала жодна з команд.

Перший раунд

Цей чемпіонат був особливим, адже австрійські вболівальники через локаут в НХЛ мали змогу побачити на власні очі побачити зірок Національної хокейної ліги. Інша справа, що гравці НХЛ мали різний ступінь готовності до турніру. Наприклад, 12 хокеїстів збірної команди Канади в сезоні 2004/2005 не провели жодного матчу на будь-якому рівні.

Не підтримали НХЛівці й українську збірну. Хоча, відверто кажучи, масового приїзду зірок на австрійський хокейний форум так і не відбулося.

Національній збірній команді України дісталася суто скандинавська група – Швеція, Фінляндія та Данія. Вже стартовому матчі прогнозовані аутсайдери групи – Україна та Данія – ледь не створили сенсації. Данці з різницею в одну шайбу поступились фінам, а українці лише в заключному періоді віддали перемогу шведам. В другий ігровий день фаворити довели свою перевагу в класі, тож доля української команди вирішувалася у матчі проти Данії. Сам поєдинок вийшов дуже напруженим. Скандинави зусиллями Лассе Денга відкрили рахунок у другому періоді, після чого результат на табло зрівняв Сергій Варламов. Нічийний рахунок влаштовував українців, проте зусиллями Богдана Савенка підопічним Олександра Сеуканда вдалося вирвати перемогу за дві хвилини до фінальної сирени.

Склад національної збірної команди України

Результати матчів групи С:

Дата Команда А Команда Б Рахунок
30.04.2005 Фінляндія Данія 2:1 (1:0; 0:0; 1:1)
01.05.2005 Україна Швеція 2:3 (0:2; 2:0; 0:1)
02.05.2005 Фінляндія Україна 4:1 (1:0; 2:1; 1:0)
02.05.2005 Швеція Данія 7:0 (2:0; 3:0; 2:0)
04.05.2005 Данія Україна 1:2 (0:0; 1:1; 0:1)
04.05.2005 Швеція Фінляндія 5:1 (2:1; 2:0; 1:0)

Турнірна таблиця групи С:

М Команда І В Н П Шайби О
1 Швеція 4 3 0 0 15 – 3 6
2 Фінляндія 4 2 0 1 7 – 7 4
3 Україна 4 1 0 2 5 – 8 2
4 Данія 4 0 0 3 2 – 11 0

Після вдалого попереднього чемпіонату на домашньому турнірі провалилися австрійці. Після хорошого матчу з Росією (2:4), господарі першості провалилися у матчах проти Білорусі (0:5) та Словаччини (1:8). Невдало провели чемпіонат і німці. Якщо поразки від Чехії та Швейцарії несподіванкою не стали, то невдача в матчі з Казахстаном відправила німецьку збірну в турнір за виживання.

Другий раунд

У другому раунді українці отримали в суперників команди Канади, США та Латвії. Вже у стартовому матчі проти латвійців українці фактично втратили шанси на продовження боротьби за вихід до вісімки найкращих, програвши 0:3. Зате у наступному матчі нашій команді вдалося створити сенсацію. Після двох періодів гри проти команди США українці завдяки точному кидку Костянтина Касянчука вели в рахунку. На початку заключного періоду наша команда пропустила шайбу, а наприкінці зустрічі Костянтин Симчук врятував синьо-жовтих від поразки, відбивши штрафний кидок у виконанні Зака Парізе. Американці були набагато ближчими до позитивного результату (статистика кидків по воротах – 39:9), але фінальна сирена зафіксувала нічию 1:1. Цей результат досі є одним із найвизначніших в історії української збірної.

В заключному матчі на турнірі Україна зіграла матч мрії кожного хокеїста – суперником синьо-жовтих була збірна Канади. Мартен Бродо, Роберто Луонго Ед Жовановскі, Шелдон Суррей, Рік Неш, Дені Хітлі, Джо Торнтон, Райан Сміт… Одним словом, проти України вийшла команда мрії.

Результати матчів групи
F:

06.05.2005 США Фінляндія 4:4 (1:1; 0:0; 3:3)
07.05.2005 Латвія Україна 3:0 (0:0; 1:0; 2:0)
07.05.2005 Канада Швеція 4:5 (2:1; 1:3; 1:1)
08.05.2005 Канада Фінляндія 3:3 (0:1; 1:1; 2:1)
08.05.2005 Швеція США 1:5 (0:1; 0:2; 1:2)
09.05.2005 США Україна 1:1 (0:0; 0:1; 1:0)
09.05.2005 Фінляндія Латвія 0:0 (0:0; 0:0; 0:0)
10.05.2005 Україна Канада 1:2 (1:1; 0:0; 0:1)
10.05.2005 Швеція Латвія 9:1 (3:0; 2:0; 4:1)

6 Україна 5 0 1 4 5 – 13 1

Вперше за тривалий час гідний результат показала збірна Росії, яка виграла групу Е. Всі матчі ¼ фіналу завершились перемогою однієї із команд з різницею лише в одну шайбу. При цьому для виявлення переможців матчів Чехія – США та Росія – Фінляндія довелося навіть виконувати серію кидків для визначення переможця гри. У півфіналі чехи знову не вклалися в регламентовані 60 хвилин, перемігши Швецію лише в овертаймі. А от Канада переграла Росію в основний час (4:3).

Росіяни, які на думку багатьох фахівців були гідними чемпіонського титулу, в матчі за бронзові медалі легко перемогли шведів – 6:3. Фінал чемпіонату став справжньою окрасою турніру і одним із найскандальніших його поєдинків. Вдруге доля золотих нагород чемпіонату вирішувалася у протистоянні Чехії та Канади. 1996 року чехи виявились сильнішими. Тож хокеїсти з країни кленового листа були сповнені бажання взяти реванш. Також канадці мали намір здобути третій поспіль чемпіонський титул. Вже на п’ятій хвилині матчу Вацлав Проспал відкрив рахунок з передачі Мартіна Ручінскі та Яроміра Ягра. А далі на авансцену вийшов голкіпер чехів Томаш Вокоун. Один із найбільш недооцінених воротарів Чехії того часу видав просто феноменальний матч. Томаш став першим голкіпером, який зробив шат-аут у фінальному матчі чемпіонату світу. Натхненні грою свого голкіпера, чехи ще дві вразили ворота канадців. Наприкінці поєдинку канадці почали грати відверто грубо і на льоду почали спалахувати сутички. Але на підсумок матчу це вже не мало жодного впливу.

Що ж до невдах чемпіонату, то ними несподівано стали команди Німеччини та Австрії, які не змогли нічого зробити зі Словенією та Данією.

П. нападаючий Яромір Ягр Чехія

За підсумками чемпіонату національна збірна команда України посіла одинадцяту сходинку та на сезон 2005/2006 залишилась в елітному дивізіоні.